Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453

RUSYA OTURUM İZNİ ALABİLMEK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMENİZ GEREKMEKTEDİR

10.09.2018
23 görüntülenme
RUSYA OTURUM İZNİ ALABİLMEK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMENİZ GEREKMEKTEDİR

Geçici ve kalıcı ikametler olmak üzere Rusya’ya gelen yabancıların alabileceği iki çeşit ikamet izni bulunmaktadır. Eğer kişiler daimi ikamet izni almak istiyorlarsa öncelikle geçici bir izin sahibi olmalıdırlar.

Almış oldukları geçici izinler kişilerin Rusya’da kalıcı ikamet izni öncesinde kalmasına olanak sağlar. İzni kazanmanız çok kısa süreli bir işlem değildir ve 6 ay kadar sürebilmektedir. İkamet ve vatandaşlık hakları ile ilgili https://vatandaslik.com.tr/ adresi de detaylı bilgiler verecektir. Ayrıca her yıl kimliklendirme işleminin de yeniden yapılması gerekmektedir. Geçici ikamet izni olan yabancı uyruklu kişiler izin alırken belirledikleri ikamet yerlerini değiştiremezler. Çalışma izni alarak bölgenin dışında çalışabilirsiniz.

Ayrıca Rusya’dan ayrılmak istediğiniz zamanlarda tek bir çıkış giriş vizesi almanız gerekecektir. Göçmenlere 2015’ten günümüze kadar bir sürü yeni yasa çıkmış. Bu yasalar çalışma ve ikamet izinleri ile alakalıdır. Başvuru yapan kişilerin dil yeterlilikleri önem göstermektedir. Bazı kişiler direk olarak muaf olmaktadır. Bunlar 18 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olanlar, bazı kuruluşlardaki öğrenciler, yetki alan kuruluşlarda bulunan öğrenciler, eğitim belgeleri bulunan eski Sovyet sakinleri ve bu kişilerin aile üyeleri.

Başvuran kişiler bulaşıcı hastalıklarının olmadığını da kanıtlamaları gerekmektedir. Bunun için tıbbi bir döküm sunmaları ve uyuşturucu bağımlısı olmadıklarının da belgelerini kanıtlamalıdırlar. TRP’yi en az iki yıl boyunca elde tuttuktan sonra dilerlerse ikamet izni için başvuruda bulunabilirler. TRP süreleri sona ermeden önce başvurunun yapılması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 6 ay önce işlemlerini gerçekleştirebilirler. Daimi oturma iznine sahip olan kişiler bunu her yıl boyunca yeniletmeli ve onaylatmalıdırlar. Almış oldukları bu hak kişilerin Rusya’da çalışmasına ve diledikleri gibi ülkeye giriş çıkışını sağlamaktadır. fakat ülkeden çıkış süreniz 3 ayı geçemez. Yine de bu konuya dikkat etmelisiniz. Çıkış süresi 3 ayı geçecek kişiler de almış oldukları özel çıkış vizeleri ile sorun yaşamadan çıkabilirler.

Eğer Rusya’ya taşınmak ya da uzun süreli olarak burada yaşamınızı devam ettirmek istiyorsanız kalıcı ikamet ya da vatandaşlık arasında bir seçim yapabilirsiniz. Her ikisini de seçmeniz durumunda ufak tefek değişiklikler dışında yine de bir Rus vatandaşına tanınan bir çok haktan faydalanabilirsiniz.

Rusya birçok uluslar arası şirket ile faaliyet gösteren bir ülkedir. İş bulmak konusunda Rusya beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilir ve biraz zorluk yaşayabilirsiniz. İngilizce öğretmeni konusunda büyük bir rekabet bulunan Rusya bu meslek için iş imkanlarını biraz daha geniş tutmaktadır. Gezilecek yerler ve yaşanacak yerler hakkında öncesinde bir araştırma yapmalısınız. Size ve bütçenize en uygun yeri seçerek burada yaşamanızı devam ettirmelisiniz. Kültür farklılıklarına hazırlıklı olmak da çok önemlidir. Sizin ve aileniz için daha kaliteli bir yaşam için seçtiğiniz yerlerinde de size uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda ihtiyacın olan yardımı alabileceğiniz yerler hakkında bilgi sahibi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.