Size bir telefon kadar yakınız
0.545 744 1453

Sivaslı Şehit Adem Yavuz’un Hikayesi

17.10.2018
20 görüntülenme
Sivaslı Şehit Adem Yavuz’un Hikayesi

ADEM YAVUZ(1943-1974)

1943 Yılında Sivas ilinin Hafik ilçesine ağlı Çınarlı köyünde doğmuştur.Babası Osman ,annesi Elif YAVUZ’dur.ilkokulu Çınarlı köyünde tamamlayan Adem YAVUZ ,orta ve liseyi İstanbul’da bitirmiştir.

Ankara Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğrenimine devam ederken Günaydın Gazetesi’nde Ankara muhabiri olarak gazeteciliğe başlamıştır.

Adem YAVUZ 1968 yılında TRT Ankara Televizyonunda bir süre çalıştıktan sonra 1 Eylül 1969 tarihinde mesleğine ANKA ajansda devam ettirmiştir.

1974 Kıbrıs Barış harekatında Anadolu Ajansı(ANKA)muhabiri iken Kıbrıs’a gitmiş gazeteci arkadaşı Ergün Konuksever ile birlikte Rum kesiminde kılavuz şöförlerinin yanlış yola girmesi sonucu araçlarının önü EOKA militanları tarafından kesilmiş,Rumlar tarafından esir alınmıştır.Gözleri bağlı bir şekilde sorgulanmış Türk gazeteci kimliği öğrenilince gözleri bağlı iken ateş açılmak suretiyle şehit edilmiştir.

Kendi adına Çınarlı köyünde yapılan anıt mezara defnedilmiştir.

ADEM YAVUZ ismi ilimizde bazı kurumlara isim sahipliği yapmış bazı sokak ve caddelere ve birde kendi adına Bezirci mahallesinde tatlı su çeşmesi yaptırılmıştır.

ALLAH RAHMET EYLESİN .

ŞEHİT ADEM YAVUZ TRT BELGESELİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.