arama

Kaliteli İçerik Yazmanın 15 Yolu

  • paylaş
  • paylaş

Eğer içeriğiniz kafa karıştırıcı ya da sıkıcıysa kimse okuyacaktır. Peki, insanlar içeriğinizi okumayı bıraktığında ne olur?

Size güvenmeyi bıraktılar. Size güvenmeyi bıraktıklarında, ürünleriniz veya hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun, satışlarınızı kaybedersiniz.

“Daha fazla temas, daha fazla bilgi paylaşımı, dedikodu yapmak, değiş tokuş etmek, meşgul olmak, Mükemmel içerik yazma, müşterilerinizle daha derinlemesine bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla ziyaretçiyi de yönlendirir.

İçeriğiniz okuyucular için çekici olduğunda, daha fazlasını elde etmek için geri gelmeye devam edecekler. Bu aynı zamanda bloğunuz üzerinde çok fazla etkiye sahip olacak ve organik pazarlamanızı geliştirecek daha fazla pay ve geri dönüş kazanacaksınız.

Ancak, içerik yazmak sıkıcıdır. Saatlerce araştırmanız ve bir sonraki en iyi parçanız üzerinde çalışarak uzun geceler geçirmeniz gerekiyor.

Peki, düzenli bir şekilde epik içeriği nasıl oluşturabilirsiniz? Bu şaşırtıcı içerik yazma ipuçlarını bu listeye ekleyin.

beyin fırtınası

İçerik yazmaya başlamanın en iyi yolu, ne yazdığınız hakkında beyin fırtınası yapmaktır. Bu, aklınızdaki tüm fikirleri bir kağıda koymak anlamına gelir.

Bunlar size içerik parçanızın ana hatları hakkında kabaca bir fikir verecektir. Daha sonra, fikirleri bir kurşun kalemle birbirine bağlayın ve her birini numaralandırın, böylece hangisini ilk yazacağınızı bileceksiniz.

beyin fırtınası

Kitlenizi tanımlayın

Kitle türünüz hakkında net bir fikir edinmeden yazmayın. Hedef kitleniz olgun mu? Hangi yaş dilimine ait? İzleyicilerin demografisi ve coğrafyası nedir?

Mevcut içeriği denetle

Web sitenizin eski konularını ve bu konuların düzenli olarak aldığı trafik miktarını kontrol edin.

Bu, bir sonraki makalenizdeki bilgilerin nasıl görüntüleneceğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Belki önceki yazılarınızı yazdığınız makaleye bağlayabilirsiniz.

Topla ve küratör ol

İçerik parçanızın bir parçasını oluşturabileceğiniz fikirleri çevrimiçi olarak arayın. Bazı çevrimiçi yayınlar gerçekten yardımcı olur.

Her şeyi sıfırdan yazmak yerine içeriği iyileştirmek için kullanabilirsiniz, böylece zamandan tasarruf edersiniz.

Bir taslak planla

Şimdi makalenizin ana hatlarını planlama zamanı. Öyleyse, bir kağıt alın veya boş bir dokümanı açın ve makalede tartışacağınız tüm ana başlıkları yazın.

Not: Google’dan yeni makaleyi yazmak için referans olarak kullanacağınız en iyi üç makaleyi kısa listeye ekleyebilirsiniz. Bu makaleler rakipleriniz olarak görev yapacaktır.

Bir taslak planla

Zaten çevrimiçi olanlardan daha fazla değer ekleyin

Daha sonra, arama sırasında bulduğunuz en önemli makalelerdeki kusurları bulun. Kaçırdıkları ve daha iyi bir şekilde açıklayabileceğiniz bir bilgi var mı?

Neden onu makalenize eklemeyesiniz ve okuyucularınız için daha yararlı hale getirmeyesiniz?

Bir hikaye ile başla

Bir makale yazmak için bir başka harika yol, bir hikaye ile başlamaktır. Prenses hikayesini kurtardığını hatırlıyor musun? Okuyucular böyle hissetmek istiyor.

Prens tabiki sizin hikayenizdeki prenses olan bu okuyucuların kurtarmaya ihtiyacı olan ürününüz olmalıdır. Bu şekilde her zaman bağlı hissedecekler.

En iyi markalar, arkasında her zaman bir hikaye olanlardan bazılarıdır. Aynı zamanda pazarlama ve vizyonlarına da yansır.

SEO’yu küçümseme

Dijital işletmeleri devam ettiren şey nedir? SEO!

Yani düzgün bir şekilde yatırım yapın. Daha iyi sıralama elde etmenize yardımcı olabilecek anahtar kelimeler bulun ve hazır olduklarında makalenize ekleyin.

Ancak yalnızca makalenin içeriğini mahvetmeyen anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun. Akış ile gitmek gerekir.

Birden çok içerik türü (metin, ses, video, resim) ekleyin

Bugün insanların daha hızlı interneti var. Okumayı, izlemeyi ve oynamayı severler. İçinde yalnızca metin bulunan yazılar, herkesin okuması için çok sıkıcıdır.

Çoğu yazar, içeriklerinin okurlarına daha çekici hale gelmesi için makalelerine gifler, infographics, videolar, görüntüler ve hatta sesler ekler. Bu içerik türü etkileşimli içerik olarak adlandırılır. Bunu kendi yararınıza kullanın.

Önceki içeriğe bağlantı ekle

Okuyucularınızı web sitenizle meşgul etmenin en iyi yolu, önceki içerik parçalarına bağlantılar eklemektir. Ancak bu linkleri stratejik olarak makalenize yerleştirin, böylece linkler okuma deneyimlerini mahvedemez.

Ayrıca, bağlantıların okuyucularınız için yazdığınız içerikle bağlantılı ve alakalı olduğundan emin olun.

Araştırmaya zaman ayırın

Okuyucular bir web sayfasına sadece dört saniye yatırım yaparlar. Yazınız onların dikkatini çekmiyorsa. Onlar ayrılacaklardır. Bu yüzden araştırmaya biraz zaman ayırın ve makalenizi ilgi çekici hale getirin.

Araştırmaya zaman ayırın

Kaynak ekleyin ve diğer web sitelerini alıntılayın

Vikipedi’nin neden her sonuçta bir numara olduğunu biliyor musun? Bilgi taşkınları var ve konuyla ilgili her güvenilir web sitesinden alıntı yapıyorlar.

Google ve diğer arama motorları, bir web sitesi güvenilir kaynaklardan alıntı yaparken güvenilir buluyor. Bu nedenle, endüstrinizde tanınan web sitelerine geri bağlantı verin.

Okuma seviyesini düşük tut

Konunuz aşırı derecede teknik değilse, ortaokul okuma seviyesini hedefleyin. Bu, her teknik ayrıntıyı azaltmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak kelimeleri daha basit hale getirin veya karmaşık cümleleri kesin.

Bu, farklı eğitim düzeylerine sahip web sitenizin ziyaretçileri için kolay bir okuma sağlayacaktır.

Başka birinden çalışmanızı düzenlemesini isteyin

Başka birinden çalışmanızı düzenlemesini istemeniz önemlidir, çünkü kendi yazılarında hata bulamazsınız. Çalışmanızı düzenleyecek kimseyi bulamazsanız, aynı gün yazmayın ve düzenleyecek birini bulana kadar bekleyin.

Eğitim ve sertifikalarla kendinizi güncel tutun

Sağlam web içeriği yazma becerileri yıllarca sürecek pratik ve öğrenmeyi gerektirir. Bu nedenle becerilerinizi güncel tutun ve eğitimler, çevrimiçi kurslar ve atölye çalışmaları yoluyla yeni şeyler öğrenmeye devam edin. Neyse ki, şimdi her şey sadece bir tık uzakta kullanılabilir.

Umarım bu içerik sizlere yararlı olur. Daha fazla içerik için yorum yapmayı, düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ